Catherine Hardwicke

Catherine Hardwicke on "Taking Woodstock” premiere

6. srpna 2009 v 17:36

Catherine Hardwicke - životopis+fotky

29. dubna 2009 v 18:23
Catherine Hardwicke
Povolání: režisérka, scénáristka, producentka
Věk: 53
Datum narození: 21. 10. 1955
Místo narození: McAllen, Texas, USA
Znamení: Váhy

Životopis 1

Catherine Hardwicke získala prestižní cenu pro nejlepšího režiséra na Filmovém festivalu Sundance za film Třináctka, který byl jejím scénáristickým i režijním debutem. Film s rozpočtem pouhých 1,5 milionu dolarů získal cenu poroty na filmových festivalech v Locarno a Deauville, obdržel cenu organizace National Board of Review a cenu pro nejlepší scénář na Filmovém festivalu v Nantucketu a byl nominován na tři ceny Independent Spirit Award (z nichž jednu získal). Evan Rachel Wood se stala nejmladší herečkou, která kdy byla nominována na Zlatý glóbus. Holly Hunter byla za svou roli nominována na Zlatý glóbus i Oscara.

Hardwicke před začátkem režijní kariéry pracovala jako hlavní výtvarník a podílela se mimo jiné na filmech
Tři králové, Vanilkové nebe, Tombstone, Elita, Newton Boys, Město šílenců, Drsný a drsnější, Pancéřová holka, Posse a Laurel Canyon. U filmu Richarda Linklatera Suburbia zastala roli pomocného režiséra. Za svůj první krátký animovaný film, který dokončila během studií na UCLA, obdržela cenu Nissan Focus. Kromě něj natočila několik dalších krátkých filmů a podílela se jako hlavní výtvarnice na více než 20 celovečerních filmech.

V roce 2005 režírovala film
Legendy z Dogtownu, jež vypráví skutečný příběh o skupině mladých surfařů, kteří v 70. letech přivedli k životu nový, revoluční styl skateboardingu.


Studovala umění v Mexiku a promovala z architektury na Texaské univerzitě. Chvíli jako architektka také pracovala a poté vystudovala filmovou školu na UCLA. Její školní práce , kombinace hraného a animovaného filmu, získala cenu Nissan Focus Award a byla uvedena v programu televize Landmark "Best of UCLA".

V svém dalším profesním životě provázala filmovou profesi s profesí architekta a spolupracovala jako výtvarnice na filmových výpravách více než 20ti filmů. Např. na filmech TŘI KRÁLOVÉ, VANILKOVÉ NEBE, TOMBSTONE, ELITA, NEWTON BOYS, MĚSTO ŠÍLENCŮ a LAUREL CANYON. Ani během této práce však nerezignovala na vlastní tvorbu a režii. Dále natáčela krátké filmy a spolupracovala jako pomocná režisérka s Richardem Linklaterem na filmu SUBURBIA.

Snad i díky vlivu nezávislého režiséra Linklatera debutovala posléze autorským filmem TŘINÁCTKA, který získal hlavní cenu na festivalu Sundance. Film natočila za pouhých 1,5 milionu dolarů a získala s ním také cenu poroty na festivalech v Locarnu a Deauville, cenu National Board of Review a cenu Independent Spirit Award. Scénář dostal hlavní cenu na festivalu v Nantucketu. Holly Hunterová byla nominována na
zlatý Globus a Oskara a Evan R . Woodová se stala nejmladší herečkou nominovanou na Zlatý glóbus.

Po oslnivém debutu ve vodách nezávislého filmu se Hardwicková vrátila zpět do filmového mainstreamu, tentokrát již jako režisérka a opět zaznamenala úspěch. Filmem LEGENDY Z DOGTOWNU se vrátila o pár let v historii zpět natočila atraktivní příběh o vzniku a počátcích skateboardingu. Film se neztratil ani poté co s přestěhoval z plátna na DVD a pomohl režisérce upevnit své postavení i v komerčních vodách.

Po poněkud rozpačitě přijatém biblickém PŘÍBĚHU ZROZENÍ následuje sázka na jistotu - adaptace bestselleru STMÍVÁNÍ od Stephenie Meyerové, který vypráví novodobý romantický příběh o lásce mezi smrtelnicí Bellou a upírem Edwardem. Stejně jako její
debut i tento film se odehrává mezi teenagery a je určen především právě jim.

Catherine Hardwicke

Catherine Hardwicke

Catherine Hardwicke

Catherine Hardwicke

Catherine Hardwicke

Catherine Hardwicke

Catherine Hardwicke
 
 

Reklama